TRENÉR LADIČ 🦵🏽💪🏽⚽️🚀

Trenéřina je podle mě řemeslo o pohybu, komunikaci, sledování a vyhodnocení. Dotyčný musí ovládat praktické ukázky, které má podložené teorií z odborné literatury, zahraničních i domácích článků, dobré je projít i výzkumné záměry praktikující se na mládeži a sportovcích v laboratoři či v terénu. Jako ideální krok vidím, když si dotyčný trenér své metody dojede potvrdit, ujasnit a rozšířit na zahraniční či domácí stáž.


Osobně bych se nazval trenérem LADIČEM a konzultantem. Dnešní sportovní odvětví požaduje komplexnější hráče. Hra se vyvíjí, je potřeba zachytit trendy a aplikovat v tréninku. Následně využít v zápase. Kdo to dokáže stává se excelentní. Vrcholový fotbal žádá VYSOCE TECHNICKY VYSPĚLÉHO HRÁČE S VÝBORNĚ ROZVINUTOU HERNÍ INTELIGENCÍ A ROZHODOVACÍMI SCHOPNOSTMI.


Ladím nastřádanou zátěž z tréninku z klubu, zápasové zatížení s individuálním přáním rodičů či samotného hráče. Doporučuji vhodnou regeneraci pro lepší odpočinek nabitého programu s výhledem pro obranyschopnost jedince.


Hodně věcí jde změřit, udělat statistiky zajímavě, vyhodnotit, porovnávat a mít dostatek dat. Uvědomují si trenéři, že cesta malého sportovce je o nastavování cesty? Do té spadá obrovské množství věcí, které musí vyjít, aby se to povedlo. Aby to byl profík. A chci jako rodič, aby bylo moje dítě profík? Ví to trenér v 8, 10 či 12 letech? No jasně, že neví. Může doufat, že to, co doporučuje, může pomoci k úspěšné cestě. Naučme se pracovat nejen s talentem/nadáním/předpoklady, ale podpořme rozvoj i slabých stránek jedince. Umíš to?!


Fotbal je o míči, technické dovednosti ideálně rozvíjí Coerver @coervercoachingcrsk . Toto cvičení mě oslovilo už v roce 2012. Pak se musí propojit hlava hráče s tréninkem. V tom jsem se krásně obohatil u Jirky Vorlického (2014), propojení odlišného přístupu než bylo zvykem. Zdravý rozvoj jsem hltal z DNS od prof. Koláře (2015). Martin Daněk ve mě usměrnil emoce a cíle díky Mentálnímu tréninku ve fotbale (2016). Silový trénink jsem sám jako hráč nikdy od svých trenérů neměl. Proto jsem v roce 2018 požádal Dominika Kodrase o zasvěcení do této problematiky. Silové prvky jsou standardem dnešní přípravy už u dětí… No a vše mi dalo smysl u Crossfitu (2019) s Jurajem Hasíkem, který spojuje všestrannost v podobě síly, obratnosti a psychické pohody. V tom samém roce jsem narazil na ideálně rozloženou regeneraci u Jakuba Dvořáka ...


Zaměřuji se na MAXIMALIZACI KOMPLEXNÍHO výkonu hráče. Ladím jeho nastavení z klubu, rodiny, školy a poznávám jeho chtíče. Společně konzultujeme v trojúhelníku hráč-rodič-trenér tu nejvhodnější cestu, jak mu pomoci zlepšovat jeho pozici. Jeho předpoklady.


V mládeži nejde o vyhrávání trofejí, ale zlepšování jedince. U těch nejmenších jde o osvojování co nejširšího pohybového základu, driblingu a technických dovedností. Od osmi let bych doporučoval rozvíjet kolektivní spolupráci. Dávám dětem pocit důležitosti a svobody v tréninku, protože svoboda je zárukou kreativity. Děti musí milovat fotbal, milovat trénink, který je dovede k cíli. Trénink musí obsahovat PŘÍSTUP, UČENÍ a ZÁBAVU. Jako trenér musím identifikovat talent hráče, umět ho rozvíjet individuálně a samozřejmě týmově.


Trenér mládeže je LADIČ, který motivuje a inspiruje. Neměl by se snažit o změnu identity dítěte a jeho hráčské originality. Hráčům je potřeba dopřát pocit důležitosti a důvěry v jeho předpoklady.


Autor: Petr Požárek

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše