top of page

🕰 10.000 hodin ⏳

Praxe mi ukázala, že „úspěch přes noc neexistuje“!!!

Sportovní prostředí baví celý svět. Spojuje a rozděluje národy. Princip zdokonalování funguje ve všech oblastech: hudba, medicína a business (osobnosti jako Bill Gates, Steve Jobs, Mozart či skupina Beatles). Všichni tito lidé museli nastřádat svých 10 000 hodin v určité oblasti, aby se stali experty a mohli se proslavit. Takže pokud ještě nejsi mistr svého oboru, tak nezoufej. Trvá to totiž opravdu dlouho, většinou kolem 10 let. V Českém prostředí spočítal Tonda Plachý (FAČR) na vzorovém příkladu fotbalisty od U6 po U21, že dokáže nastřádat v klubu a ve škole cca 7.000 hodin. Vypadá to, že k opravdovému mistrovství prostě ZKRATKA nevede, ale zároveň pokud opravdu tvrdě makáš, pak tě určitý úspěch nemůže minout. Proto se staráme v JFA ČB o děti od U4, zařazujeme komplexní rozvoj a individuální přístup. Individuální přístup je pouze pro hráče, kteří projevují opravdový zájem na sobě pracovat.

K dosažení mistrovství, nás dovede trénink s jasným záměrem a s čistou vizí, (deliberate practise). Proto mluvím o cílech a vizích. Pokud totiž toto není jasné, pak mi není jasné, co mám trénovat jako první, natož jak to trénovat. Správný trénink stavím na přiměřené a efektivně definované cestě s jasným cílem, kdy pracuji s hráčem na maximální hraně jeho schopností a dovedností, které posouvají vpřed a výš jeho výkon. Navíc reflektuji výchylky, abych mohl chyby ihned v dalším pokusu opravovat. Toto je „záměrný“ trénink.

Není tedy třeba řešit propady ve výsledcích, v období, kdy se nám nedaří či když už toho máme zkrátka dost a chceme skončit. Všechny tyto „překážky“ nám mají jenom dát zpětnou vazbu. Snaží se nám říct, že se nevydáváme dobrým směrem a je něco třeba změnit, což je přirozenou součástí tréninku. Někomu se začne dařit dřív, někomu později. Jednoho dne ale každý zažije neúspěch a pak je to pouze o tom, jak s ním naloží.

Učím hráče uvědomit si, že každý to může zvládnout, pokud vytrvá. Nesnaž se tedy nic uspěchat. Cesta je dlouhá a každý z nás může dojít na vysokou úroveň, pokud tomu dá dostatek času a úsilí.


Autor: Petr Požárek


15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page